English Page  
Skip Navigation Links
Aile Hekimim Kim
Aile Hekimi İletişim Bilgileri
Nöbetçi Eczaneler
Aşı Takvimi
İçme Suyu Analiz Sonuçları
Deniz Suyu Analiz Sonuçları
İzmir Sağlık Dergisi
Hasta Hakları
İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü
Skip Navigation Links
Hizmet Standartları Tablosu
Personel Online
Personel Tayin Dönemleri
Eğitim Toplantı Planları
İhaleler
Başvurular
Sigara Bırakma Poliklinikleri
İNSAN HAKLARI Skip Navigation Links
İnsan Hakları Platformu
İl ve İlçe İnsan Hakları Kurulları
T.C. Başbakanlık İnsan Hakları Başk.
Toplam Ziyaretçi Sayısı
13.487.349
(07.07.2008 tarihinden itibaren)
Skip Navigation LinksAna Sayfa>> Tüm Haberler>> Haber Ayrıntıları
Bir ‘Obezite Danışma Birimi’ de Tire’ye…
Eklenme: 12.09.2012 15:14 | Kategori: İZMİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ | Okunma Sayısı: 955

Modern toplumun en büyük sağlık sorunlarından biri haline gelen ‘Obezite’ dünya sağlığını tehdit ediyor. Sağlık Bakanlığı, obeziteyle kararlı bir şekilde mücadele ediyor, İzmir’de ‘Obezite Danışma Birimi’ sayısı her geçen gün artıyor.

11 Eylül Salı günü Tire Devlet Hastanesi’nde ‘Obezite Danışma Birimi’ açıldı. Beden Kütle İndeksi cihazıyla müracaat eden vatandaşların vücuttaki su, yağ ve kas ölçümleri yapılacağı,  obeziteye ilişkin risk faktörlerinin incelenerek, kişinin durumuna göre tedavi başlanacağı belirtildi. Başhekim Uzm. Dr. Fatih Hayali, “Obeziteyle savaşacağız, sağlıklı, mutlu yaşayacağız.” dedi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye’nin her noktasında obeziteyle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürürken, İzmir’de hayata geçirilen ‘Hareketli Yaşam Kenti İzmir’ programının ardından ‘Obezite Danışma Birimleri’ de bir bir hizmete giriyor. Karşıyaka ve Kemalpaşa’dan sonra Tire Devlet Hastanesi’ne de kurulan Obezite Danışma Birimi, kilo sorunu yaşayan vatandaşlara çare olacak.

“Obeziteyle savaşacağız, sağlıklı mutlu yaşayacağız”

Obezitenin kronik bir hastalık olduğunu ve birçok hastalığın öncü sebebi olduğunu ifade eden Tire Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Fatih Hayali, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Obezitenin hızla arttığını söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre erkeklerde obezite oranının 21,2, bayanlarda ise yüzde 42’ye kadar yükseldiğini belirtti. Her üç kişiden birinin obez olduğuna ve son yirmi yıl içinde çocuklarda görülen obezite oranının yüzde 7-8’den yüzde 17-18’lere çıktığına dikkat çekti.

Aşırı derecede yemek tüketme, dikkatsiz beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği, alkol ve sigara bağımlılığı risk faktörlerinin obeziteyi tetiklediğini kaydeden Başhekim Fatih Hayali, “Obezitenin tedavisinde amaç, gerçek bir vücut ağırlığının hedeflenerek, obeziteye ilişkin risk faktörlerinin incelenip, kişiyi sağlıklı ve dengeli beslenmeye yöneltmektir. Bunun içinde diyet, beslenme ve egzersiz öneriyoruz ve davranış değişikliği yaratmaya çalışıyoruz. Bu maksatla Tire Devlet Hastanesi’nde Obezite Danışma Birimi’ni faaliyete geçirdik. İnşallah bu işte başarılı oluruz. Obeziteyle savaşacağız, sağlıklı mutlu yaşayacağız.” dedi.

Obeziteye eğilimli çocuklara aileyle birlikte eğitim…

Dünyada her yıl üç milyondan fazla insanın obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, Obezitenin pek çok hastalığın sebebi olduğunu, obezite danışma birimlerinin İzmir’in tüm ilçelerinde kurulacağını söyledi. Öncelikle okullara kayıt yaptıran çocukların taranacağını, Obeziteye eğilimli olan çocukalrın aileleriyle birlikte eğitime alınacağını belirtti.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hareketsiz bir hayata alışıldığına dikkat çeken İzmir Halk Sağlığı Müdür Uzm. Dr. Türkyılmaz, “Toplum olarak televizyon ve bilgisayar başında çok fazla zaman harcamaya başladık. Dolayısıyla enerjimizi, yediklerimizi harcayamıyoruz. Bu nedenle hareketli yaşama adım atalım. Tüm Tirelileri günde 30 ila 60 dakika arasında yürümeye davet ediyorum. Tire’nin yeşilliğine, güzelliğine obeziteyi yakıştıramıyorum. Obezite buradan temizlenecek.”dedi.

Mücadele başladı

Tire’de obeziteyle mücadeleyi başlattıklarını ifade eden İlçe Sağlık Müdür Vekili Dr. Ulvi Toprak, aile hekimleri aracılığıyla tüm vatandaşların obezite yönünden taranması çalışmalarına başlandığını, hastaneyle ortak açılan obezite danışma birimiyle herkese ulaşmaya çalışacaklarını kaydetti.

İsabetli oldu, mutlu olduk…

Beden Kütle İndeksi cihazıyla ölçümü yapılan Refik Konur, “Diyetsyen hanım 10 kilo fazlam olduğunu söyledi. Artık bu kiloyu vermeyi bir görev olarak kabul ediyorum. Hastanemizde Obezite Danışma Birimi’nin açılması çok isabetli oldu, çok mutlu olduk.” diye konuştu.


     
Skip Navigation Links
Sağlık Bakanlığı
ÇKYS-TSİM-KDS
Sağlıknet2 KDS
Sağlık Bakanlığı E-Posta Oku
Personel İşlemleri-PBS
Yönetim Web
Sağlık Bakanlığı Linkleri
Skip Navigation Links
Önemli Günler ve Haftalar
Videolar
İzmir Bölge Planlama Portalı
T. C. Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü
Hürriyet Bulvarı, No:1 PK:35210, Alsancak/İZMİR Tel: +90 232 441 81 11 (pbx) - Fax: +90 232 483 36 39 email: bilgiedinmeism.gov.tr 
Sayfamızı en iyi 1024x768 çözünürlükte ve IE 7.0'da görüntüleyebilirsiniz.