İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz...
 
     

Toplumların gelişmişlik göstergelerinin en önemlisi sağlık hizmetlerinin kalitesidir. Kalite ise verilen sağlık hizmetinin kusursuz ve mükemmel olmasının yanında ihtiyaç duyan her vatandaşımızın bu hizmetlere eşit ve kolay bir şekilde ulaşabilmesiyle ölçülmelidir. İzmir İl Sağlık Müdürlüğü olarak “Herkes için Sağlık” misyonuyla tüm halkımızın sosyal ve ekonomik açıdan verimli bir yaşam sürmelerine olanak tanıyacak bir sağlık düzeyine erişmelerinin sorumluluğunu taşıyoruz.

Hepimiz engelli adayıyız..

Engellilerimiz toplumun bir parçası değil, bütünüdür. Çünkü hepimiz birer engelli adayıyız ve hayatın karşımıza neler çıkaracağını bilemiyoruz. Engelli olmak ya da olmamak bizim tercihimiz değildir. Bu yüzden hepimiz daha duyarlı olmalıyız. Ancak bireysel duyarlılıklar toplumsal farkındalığın oluşmasını sağlasa da, aslolan karar vericilerin, hizmet sunucuların farkında olmasıdır. Böylece engellilerin günlük yaşamla baş edebilmesi ve toplumsal hayatta varolabilmesi adına bu bilincin hizmete dönüştürülmesi gerekir.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü olarak, farkındalığı hizmete dönüştürerek kurumlarımızdaki tüm engeller ve eşitsizlikleri kaldırıp hizmete ulaşmada hakkaniyet sağlanması yönünde adımlar atmaya devam ediyoruz. İşitme engellilerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak amacıyla ilk olarak tüm sağlık kuruluşlarımızı kapsayacak şekilde toplam 26 çalışanımıza İşaret Dili Eğitici Eğitimleri verildi. Bu arkadaşlarımız kendi kurumlarında diğer çalışanlara eğitim vermek üzere görevlendirildiler. Böylece doğrudan sağlık kuruluşlarımıza başvuran işitme ve konuşma engellilerimizin iletişim sorunları en aza indirildi.

İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz projesi ile de doğrudan kurumumuza başvuramayan ancak bilgiye erişim ihtiyacı duyan işitme ve konuşma engellilerimizin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. İşitme engelliler artık sadece cep telefonlarını kullanarak ya da kısa mesaj özellikli sabit hatlarından Müdürlüğümüze (0 232) 441 05 83 numaralı telefondan kısa mesajla ulaşabilecekler. Halkla ilişkiler birimizdeki çalışanlarımız tarafından alınan mesajlar ilgililer tarafından değerlendirilerek, yine aynı yöntemle en kısa sürede engellilerimize bilgi verilecek.

Engellilere hizmet yarışında en ön saflarda yer almanın onurunu yaşadığımız bu projede emeği geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türk Telekom ve Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu yetkililerine tüm engellilerimiz adına teşekkür ediyoruz.

  IEK İzmir İl Sağlık Müdürlüğü